تبلیغات
قاره اسرار - تصاویری جالب از انور سادات
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

تصاویری جالب از انور سادات

شنبه 1 خرداد 1389 02:26 ب.ظ

نویسنده : حسین طاهری
ارسال شده در: شخصیت ها ، عكس ،
محمد انور السادات سیاست‌مدار و نظامی مصری بود. او سومین رئیس جمهور مصر بود و این سمت را از تاریخ  15 اكتبر 1970 تا روز ترورش توسط جهاد اسلامی مصر در تاریخ 6 اكتبر 1981 به عهده داشت.

وی اولین حاکم یک کشور عرب بود که پیمان صلح را با رژیم صهیونیستی امضاء نمود و این رژیم را به رسمیت شناخت. که به دلیل همین تلاش وی برای برقراری صلح موفق به دریافت جایزه صلح نوبل در ۱۹۷۸ گردید.

در  سال 1981 ، سادات اقدام به سرکوب و دستگیری گروه‌های مختلف سیاسی در جهت آرام کردن و کنترل کامل اوضاع مصر نمود که موج دستگیری‌ها در خارج از مصر با محکومیت‌های بین‌المللی مواجه شد.

سپتامبر سال ۱۹۸۱ میلادی، سادات اقدام به سرکوب گروه‌های مختلف سیاسی در جهت آرام کردن و کنترل کامل اوضاع مصر را نمود و دستور دستگیری گروه‌های كمونیست، ناصریست(ملی گراهای عرب)، فمینیست، اسلام گراها و همچنین گروه‌هایی از دانشجویان فعال سیاسی را صادر کرد. آمار کاملی از تعداد دستگیر شدگان سپتامبر ۱۹۸۱ وجود ندارد اما آگاهان تعداد آنان را کمتر از ۱۶۰۰ نفر تخمین می‌زنند. موج دستگیری‌ها در خارج از مصر با محکومیت‌های بین المللی مواجه شد.

در طول سلطنت محمد رضا پهلوی و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رابطه تهران و قاهره رابطه‌ای بسیار گرم و دوستانه بود چنان که شاه ایران، انور سادات را برادر محبوب خود می‌نامید. پس از پیروزی انقلاب ایران و تبعید شاه از ایران، وی مدتی از آخرین روزهای زندگی خود را به دعوت دوست سابق و وفادار خود در کشور مصر گذراند و پس از بازگشت از چند سفر دوباره به مصر بازگشت و روزهای واپسین عمر خود را در این کشور سپری کرد.

این تصاویر قبل از ریاست جمهوری انور سادات و زمانی كه وی وزیر كشور جمال عبدالناصر بود، توسط «فاروق ابراهیم» عكاس مصری گرفته شده است. انتشار این تصاویر تعجب و شگفتی جهان عرب و رسانه های دنیا را به همراه داشت. فاروق ابراهیم درباره این عكس ها گفته است كه وی سادات را قانع كرد كه اجازه دهد تا از او عكس بگیرد و سادات نیز به سادگی با درخواست من موافقت نمود.


دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: انور سادات رئیس جمهور مصر ، تصاویری جالب ،
آخرین ویرایش: شنبه 1 خرداد 1389 02:50 ب.ظ