تبلیغات
قاره اسرار - تحلیل اختلافات درونی اخوان المسلمین و مقایسه آن با تحولات انتخاباتی اخیر ایران
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

تحلیل اختلافات درونی اخوان المسلمین و مقایسه آن با تحولات انتخاباتی اخیر ایران

چهارشنبه 16 تیر 1389 05:13 ب.ظ

نویسنده : حسین طاهری
ارسال شده در: سیاسی ،

 

چندی پیش انتخابات مرشد عام(رهبر جنبش) و انتخابات دفتر ارشاد اخوان المسلمین مصر كه یكی از بزرگترین و تاثیرگذارترین جنبش های اسلام گرای منطقه به شمار می رود، برگزار شد. این انتخابات باعث بروز برخی اختلافات اساسی بین اعضای این جماعت شد و حتی برخی از رهبران عالی رتبه اخوان از عضویت در دفتر ارشاد و سایر مناصب عالیه در  جنبش استعفا دادند.

 برخی از اعضای جنبش به روند برگزاری انتخابات اعتراض كرده و مدعی شدند كه لوایح انتخاباتی كه انتخابات باید بر اساس آنها صورت پذیرد، نقض شده است. كار به همین جا ختم نشد و روز به روز بر وخامت اوضاع افزوده شد به گونه ای كه برخی از اعضای مستعفی جنبش كه عمدتا از طیف اصلاح طلب بودند، جریان محافظه كار و سنتی را مورد حمایت نظام مبارك دانسته و مدعی شدند كه دولت همواره خواستار به قدرت رسیدن جریان سنتی است چرا كه این جریان معتقد به تك روی در عرصه سیاسی مصر است و حاضر به ائتلاف با سایر نیروهای معارض علیه حكومت مبارك نیست.

 

این اختلافات ادامه داشت تا اینكه قضیه ای كه در محافل اخوانی به «دیدار سجده» معروف است، در اسكندریه مصر به وقوع پیوست. داستان از این قرار بود كه «محمد بدیع» مرشد عام اخوان المسلمین در سفری كه به اسكندریه داشت با دكتر «ابراهیم الزعفرانی» ملاقات كرد. زعفرانی یكی از مخالفان سرسخت انتخابات دفتر ارشاد و كسی بود كه به نحوه برگزاری انتخابات و نقض لوایح داخلی اخوان شدیدا اعتراض كرد.

در این دیدار بدیع الزعفرانی را از اینكه اعتراض خود نسبت به انتخابات را در روزنامه ها منتشر كرده، مورد سرزنش قرار داد و تاكید كرد اخلاقی كه اعضای جماعت اخوان المسلمین بر اساس آن تربیت می شوند، به گونه ای است كه اگر كسی نسبت به سیاست های این جماعت اعتراضی دارد باید از طریق چارچوب های پذیرفته شده درون سازمانی و نه از طریق روزنامه ها و رسانه ها مطرح كند.

در این میان الزعفرانی به خطای خود اعتراف و به صورت مكتوب نسبت به اشتباهی كه كرده، عذرخواهی می كند. پس از این كار مرشد اخوان المسلمین در همان جا سجده شكری را به جا می آورد و اخوانی ها از آن پس « دیدار سجده» را بر این واقعه نام می نهند.

در پی این حادثه شیرین كه تا حدودی از تلخی های ناشی از اختلافات اعضای جماعت كاست، اخوان المسلمین، «دكتر محمد علی بشر» عضو دفتر ارشاد و یكی از چهره های موجه را مسئول مهار اختلافات با اعضایی كه از صفوف جماعت دور شده اند و یا عضویت خود را به حالت تعلیق در آورده اند، كرد تا تفاوت دیدگاه ها پیرامون برخی از مسائل و پرونده ها منجر به افزایش فاصله ها بین اعضای جماعت نشود.

 یكی از سیاست های دولت های توتالیتر و اقتدارگرا جلوگیری از تشكیل ائتلاف ها و اتحادهای نیروهای معارض علیه خود است چرا كه اگر حزب یا گروهی وحدت درون سازمانی قوی داشته باشند، مشكلات زیادی برای حكومت بوجود خواهند آورد. در مصر نیز نظام حاكم در تلاش است تا نه تنها بین احزاب مختلف بلكه حتی بین اعضای یك حزب تنش بوجود آورد و از این طریق مانع از شكل گیری ائتلافی واحد علیه خود شود.

اخوان المسلمین كه در طول سالیان گذشته، همواره از سوی حكومت تحت فشار بوده و اعضای این جماعت بارها راهی زندان شده اند، اكنون خطر انشقاق و جبهه بندی ها را در خود احساس می كند و  این جنبش برای بقای موجودیت خود ناگزیر از حفظ وحدت است. در طول سالیان گذشته وجود دشمن مشترك كه همان نظام حاكم مصر بوده، رنج و مصیبت ناشی از فشارها، محدودیت ها، آزار و اذیت ها را كم كرده و اعضای آن سعی كرده اند علی رغم برخی اختلاف نظرات، برای دستیابی به اهداف متعالی تر ،روابط برادرانه و دوستانه خود با یكدیگر را حفظ كنند.

 بررسی تحولات اخیر در عرصه سیاسی ایران نیز نشان می دهد كه كلید اصلی درگیری ها از زمان انتخابات زده شد و كاندیداها به نتایج انتخابات اعتراض كردند. اما چرا این درگیری ها ادامه پیدا كرد كه به نظر نگارنده، عدم تحمل مخالف و تلاش برای حذف و نابودی آن از یك سو و لجبازی و عدم اعتراف به اشتباهات صورت گرفته از سوی دیگر عمده دلیل ادامه این اختلافات است. از طرفی برخی جریان های سیاسی كه احساس می كردند فرصت خوبی برای حذف رقیب پیدا شده، تلاش نمودند تا رقیب را از عرصه به كلی حذف كند و در مقابل برخی جریانات كه خارج از چارچوب های پذیرفته شده جمهوری اسلامی ایران عمل كردند حاضر به پذیرش خطاهای خود نشدند.

این دقیقا همان اتفاقی بود كه در اخوان المسلمین رخ داد و جریان سنتی و محافظه كار این جنبش سعی نمود تا اعضای اصلاح طلب را از صحنه بیرون كند. كاری كه عملا اتفاق افتاد و از میان اعضای 17 نفره تنها یك نفر از اصلاح طلبان توانست به دفتر ارشاد كه عالی ترین مقام اجرایی اخوان است راه یابد اما در ادامه ظاهرا روندها در حال حركت به سمتی است كه طرفین به اشتباه خود پی برده اند. اخوان كه تا قبل از انتخابات چندان تمایلی برای ائتلاف با سایر نیروهای معارض نداشت اكنون از البرادعی حمایت كرده و قصد دارد گفتگوهایی نیز با سایر احزاب معارض نظیر حزب الوفد تدارك ببیند كه این تصمیم با نظرات طیف اصلاح طلب همخوانی دارد و نشان می دهد كه اعضای سنتی به این نتیجه رسیده اند كه برخی نظرات اصلاح طلبان می تواند كارساز باشد و آنها را از زیر فشارها و هجمات سنگین دولت رها كند. در مقابل نیز برخی افراد نظیر «الزعفرانی» كه خارج از چارچوب ها به روند برگزاری انتخابات اعتراض كرده بودند، به اشتباهات و خطاها و كج روی های خود اعتراف می كنند و همین امر امید ترمیم شكاف ها بین اعضای اخوان را بیشتر كرده است.

واقعیت این است كه مانند نظام حاكم در مصر كه توانست بذر كینه و اختلاف را در بین اعضای اخوان بكارد، باید اعتراف كنیم كه دشمنان  جمهوری اسلامی ایران نیز در طول سال های پس از انقلاب بیكار ننشسته و شبانه روز تلاش خود را صرف اختلاف افكنی بین طرفداران انقلاب كردند و اكنون نیز نتایج زحمات خود را می بینند. فراموش كردن دشمن اصلی و دشمن تراشی های جعلی سیاستی استعماری است كه اكنون ما گرفتار آن شده ایم و برای مقابله با این سناریوی پلید همگی باید با كنارگذاشتن اختلافات اما داشتن نظرات مختلف كه قطعا باعث پیشرفت سریعتر ما خواهد شد، به سمت وحدت حركت كنیم و پیش شرط وحدت نیز در این برهه از زمان اعتراف به اشتباهات صورت گرفته توسط طرف های درگیر در تحولات قبل و پس از انتخابات است.

 

 

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: اخوان المسلمین ، انتخابات ایران ، وحدت ، ‌دشمن مشترك ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 17 تیر 1389 11:20 ق.ظ