تبلیغات
قاره اسرار - شگفتی های صحرای بزرگ آفریقا
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

شگفتی های صحرای بزرگ آفریقا

چهارشنبه 23 تیر 1389 03:30 ب.ظ

نویسنده : حسین طاهری

صحرای بزرگ آفریقا بزرگترین صحرای گرم جهان در شمال آفریقا با مساحتی حدود ۹ ملیون کیلومتر مربع و قدمتی معادل دو و نیم ملیون سال واقع شده است.
این صحرا از غرب به اقیانوس اطلس , از شمال به کوه‌های اطلس و دریای مدیترانه, دریای سرخ و مصر در شرق و از جنوب به سودان و درهٔ رود نیل محدود می‌‌شود. صحرای بزرگ آفریقا قاره را به دو قسمت شمال و منطقه زیر صحرا تقسیم می‌کند.انسان در لبه‌های صحرا به مدت ۵۰۰,۰۰ سال زیسته است. در طول آخرین دوره یخبندان این منظقه بسیار مرطوب تر بود، چیزی همانند وضعیت امروزی شرق آفریقا. آثار حکاکی انسان شامل جانوران آبی مثل کروکدیل در این محل یافت شده است.فسیل های دایناسور هم آثار دیگری است که کاوشگران در این بخش یافته اند.اما امروزه به جز نواحی کوچکی در اطراف درهٔ رود نیل و بخشهای مجزای کوچک دیگر, این ناحیه عاری از پوشش گیاهی سبز است.حدود دو و نیم ملیون نفر در این ناحیه زندگی می‌کنند که اکثرا مردمان کشورهای موریتانی,لیبی،نیجر، مالی،مراکش و الجزایر هستند.

 

اكتبر 2000 تیمی از زمین شناسان دانشگاه شیكاگو تصمیم گرفتند تا طرح مطالعاتی خود را در صحرای آفریقا دنبال كنند به همین منظور برای انجام تحقیقات بیشتر درباه قدمت حیات و نشانه های باقی مانده از زندگی انسان ها و موجودات اولیه قدم به صحرای بزرگ آفریقا و به طور مشخص منطقه ای واقع در نیجر گذاشتند. این زمین شناسان آثاری از باغ ها و جنگل ها و زندگی انسانی، حیوانی و  ماهیان و حتی دایناسورها كشف كردند كه در مراحل بعدی به طور آرام آرام از بین رفتند و جای خود را به صحرایی بزرگ و بی آب و علف دادند به گونه ی كه بجز جمجه های انسان ها كه آن هم با مرگ آن تمدن و فرهنگ های غنی نابود و از بین رفت، یادگاری از آن دوران باقی نماند.

این تیم تحقیقاتی علی رغم مشكلات سیاسی موجود بین دولت مركزی نیجر و گروه های موسوم به «طوارق» كه ادعا می كنند این منطقه مال آنهاست، تحت نظارت شدید نیروهای نظامی كار خود را آغاز كردند و در مراحل اولیه كار با مشاهده پیكرهای غول آسای انسانی و حیوانی مختلف متعجب و متحیر شدند.   

    تصویر زیر مادر و دو طفل صغیری را نشان می دهد كه به نظر همگی مرده باشند....تقریبا شش هزار سال از این واقعه می گذرد...

      و این فرد نیز به نظر بیش از شش هزار سال از زمان مرگش می گذرد....

      و زرافه ای  كه بیش از هفت هزار سال از قدمت حكاكی آن می گذرد.....

      كه یكی از زیباترین كنده كاری های جهان به شمار می رود...

   بنا به اعتراف اعضای این تیم تحقیقاتی، زمانی شگفتی و حیرت آنها بیشتر شد كه سنگ هایی به شكل ماهی و برخی گیاهان در قلب صحرا كشف كردند...
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: صحرای بزرگ آفریقا ، نیجر ، موجودات اولیه ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 23 تیر 1389 03:33 ب.ظ