تبلیغات
قاره اسرار - بیوگرافی حسنی مبارك و تصاویری جالب و كم نظیر از رئیس جمهور مصر
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

بیوگرافی حسنی مبارك و تصاویری جالب و كم نظیر از رئیس جمهور مصر

دوشنبه 1 شهریور 1389 10:24 ق.ظ

نویسنده : حسین طاهری
ارسال شده در: سیاسی ، شخصیت ها ، عكس ،

«محمد حسنی سید مبارك» معروف به حسنی مبارك (Hosni Mubarak) در 4 می سال 1928 میلادی به دنیا آمد. دوره دبیرستان را در دبیرستان «المساعی» شبین كوم مصر گذارند و سپس وارد دانشكده نظامی شد و توانست در فوریه 1949میلادی دیپلم علوم نظامی اخذ و با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل شود.

سپس به مدت 3 ماه به عنوان افسر پیاده نظام فعالیت نموده تا اینكه دانشكده هوایی مصر اعلام كرد كه از میان دانش آموختگان دانشكده نظامی نیرو می پذیرد. حسنی مبارك نیز به همراه یازده افسر دیگر پس از موفقیت در امتحانات مقدماتی به دانشكده هوایی راه یافت.مبارك در 12 مارس 1950 میلادی دیپلم علوم هوایی از این دانشكده اخذ نموده و در سال 1964 میلادی نیز در دوره مطالعات عالی، آكادمی نظامی «فرونز» اتحاد جماهیر شوروی شركت كرد. وی به محض فارغ التحصیلی به سرعت وارد مشاغل نظامی گردید، به گونه ای كه در 13 مارس 1950 میلادی در نیروی هوایی مشغول به كار شد. سپس در سال 1951 میلادی برای آموزش جنگ افزار به فرودگاه «حلوان» نقل مكان و تا سال 1953 میلادی در این مكان به كار خود ادامه داد.

او سپس به دانشكده هوایی منتقل شد تا به عنوان مدرس به فعالیت بپردازد. وی سپس به دستیاری ستاد جنگ دانشكده و بعد از آن به فرماندهی اسكادران هوایی انتخاب و تا سال 1959 میلادی در این سمت مشغول به فعالیت گردید.مبارك به همراه هیات های مصری سفرهای متعددی به اتحاد شوروی داشت و بین سال های 1964-1965میلادی در دوره مطالعات عالی آكادمی نظامی فرونز اتحاد جماهیر شوروی شركت كرد. وی تا سال 1966 میلادی فرمانده تیپ بمب افكن ها و همچنین معاونت فرماندهی پایگاه هوایی غرب قاهره را بر عهده داشت.

در 1967 میلادی مبارك فرماندهی پایگاه هوایی بنی سویف را بر عهده داشت و در سال 1967 میلادی در دوره ای كه مصر شاهد جنگ با اسرائیل بود، به ریاست دانشكده هوایی انتخاب و سپس در 1969 میلادی به درجه سرهنگی رسیده و سپس سمت ریاست ستاد جنگ نیروهای هوایی را بر عهده گرفت وسپس در آوریل 1972  میلادی فرمانده نیروهای هوایی مصر و در همان سال معاون وزیر جنگ شد.

مبارك در جنگ اكتبر 1973 میلادی نیروهای هوایی مصر را رهبری كرد و سرتیپ محمد حسنی مبارك در فوریه 1974 میلادی به پاس زحماتش در جنگ با اسرائیل به رتبه سرلشكری نائل آمد. در 15 آوریل 1975 میلادی محمد انور السادات، وی را به سمت معاونت ریاست جمهوری انتخاب كرد.

مبارك در طول سال های 1975-1981 میلادی در این سمت به فعالیت پرداخت. زمانی كه سادات در سال 1978 میلادی حزب ملی دموكراتیك را تاسیس نمود، مبارك معاون رئیس حزب شد. در این دوره وی بسیاری از مسئولیت های عربی و بین المللی مصر را بر عهده داشت.انور سادات و مبارك

در 14 اكتبر 1981 میلادی پس از ترور انور السادات، محمد حسنی مبارك سكان هدایت مصر را بر عهده گرفت. انتخاب وی پس از آن صورت گرفت كه مجلس ملی وی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی كرد و مردم نیز در یك همه پرسی ریاست جمهوری او را تایید كردند.در 5 اكتبر 1987 میلادی برای بار دوم همه پرسی برای انتخاب مجدد حسنی مبارك تكرار و او بار دیگر در مقام خود ابقا شد. در سال های 1993 و 1999 میلادی نیز این روند باردیگر تكرار و حسنی مبارك برای سومین و چهارمین بارپیاپی اداره امور را در این كشور مهم عربی بر عهده گرفت.


حسنی مبارك و جعفر نمیری رئیس جمهور اسبق سودان

4دوره تصاحب پی در پی قدرت توسط حسنی مبارك اعتراض مخالفان را به همراه داشت. معارضین خواهان تغییر قانون اساسی بودند تا افراد دیگری نیز بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری شركت كنند و رئیس جمهور به جای همه پرسی با رای مستقیم مردم انتخاب شود.


به همین مناسبت در فوریه 2005 میلادی پس از درخواست حسنی مبارك برای اصلاح ماده 76 قانون اساسی مصر، مجلس این كشور با اصلاح قانون اساسی موافقت كرد. بر این اساس رئیس جمهور به جای همه پرسی كه تا قبل از این مرسوم بود، برای اولین بار با رای مستقیم مردم انتخاب می شد.

اما در مقابل قیود و محدودیت های شدیدی علیه افرادی كه قصد نامزدی در انتخابات داشتند، وضع گردید. به گونه ای كه معارضین، مبارك را به زمینه سازی برای موروثی كردن حكومت به فرزندش جمال مبارك متهم كردند.

به هرحال مبارك در انتخابات سال 2005  میلادی توانست بر رقبای نه چندان مطرح خود فائق آید و برای 6 سال دیگر در مقام خود ابقا شود. مبارك در دوران زمامداری بر مصر هیچگاه كسی را به عنوان قائم مقام خود تعیین نكرده است.

از مدت ها پیش بحث جانشینی مبارك 82 ساله كه از وضعیت نامساعد جسمانی نیز رنج می برد، در محافل رسانه ای دنیا مورد توجه قرار گرفت. چهره هایی نظیر جمال مبارك فرزند حسنی مبارك، ژنرال سلیمان رئیس دستگاه های اطلاعاتی مصر، محمد البرادعی رئیس سابق سازمان بین المللی انرژی اتمی، عمرو موسی دبیركل اتحادیه عرب و «صفوت شریف» دبیركل حزب حاكم مصر از جانشینان احتمالی وی به شمار می روند.

مبارك گفتگوهای صلحی كه انور سادات با اسرائیل در كمپ دیوید شروع كرده بود را تكمیل و روند صلح مصر با اسرائیل را ادامه بخشید. به گفته معارضین در عصر مبارك و از زمان روی كار آمدن وی به علت حاكم بودن قانون فوق العاده، اعتصابات كارگری، پدیده شكنجه در مراكز پلیس و خشونت علیه زنان افزایش یافته است.

«سوزان صالح ثابت» معروف به سوزان مبارك همسر وی است و علاء و جمال نیز دو پسر او هستند. دو نوه به نام های محمد و عمر از فرزند بزرگش علاء دارد كه محمد در 18 می سال 2009  میلادی در سن 12 سالگی در اثر یك بیماری سخت از دنیا رفت و از فرزندش جمال نیز یك دختر به نام فریده دارد كه در 23 مارس 2010  میلادی در لندن متولد شد.

به ترتیب از راست به چپ: علاء مبارك، جمال مبارك و سوزان مبارك

مبارك و نوه اش محمد

مبارك و نوه اش محمد

و اكنون نیز چند تصویر جالب از حسنی مبارك رئیس جمهور مصر البته شاید بیش از اندازه تعجب كنید مخصوصا اون بخش حاجی مباركشو........

دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: حسنی مبارك ، رئیس جمهور مصر ، جمال مبارك ، علاء مبارك ، سوزان مبارك ، انور سادات ، تصاویری كم نظیر از مبارك ،
آخرین ویرایش: - -