تبلیغات
قاره اسرار - نگاهی به روابط آمریكا و جنوب سودان
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

نگاهی به روابط آمریكا و جنوب سودان

چهارشنبه 24 شهریور 1389 08:22 ق.ظ

نویسنده : حسین طاهری
ارسال شده در: سیاسی ،

در حالیكه كمتر از 150 روز به جدایی جنوب سودان از شمال این كشور باقی مانده است، پایگاه خبری "تقریر واشنطن "، با بررسی و گفت‌وگو با كارشناسان و مسئولان پرونده سودان، به شرح اقدامات آمریكا و نقش آن در دولت جنوب پرداخته است.
به گزارش پایگاه خبری "تقریر واشنطن "، حدود 6 ماه به برگزاری همه پرسی جنوب سودان باقی مانده است و به طور مشخص در سال 2011، دولتی جدید كه دارای حكومت، پرچم، ارتش، واحد پولی و سفارتخانه‌هایی در خارج است، اعلام موجودیت می‌كند.
این كشور جدید اسمی جدید خواهد داشت كه در حال حاضر تعیین نام جدید در دست بررسی است و همه كشورهای جهان از جمله دولت شمال سودان، آن را به رسمیت می‌شناسند.
این خلاصه‌ای از آن چیزی است كه همه كارشناسان به طور رسمی و غیر رسمی درباره جنوب سودان، اتفاق نظر دارند.
برغم اینكه واشنگتن اهمیت زیادی به تاریخ نمی‌دهد، اما حالت تجزیه یك كشور كه به دنبال درگیریهای مسلحانه به دو دولت تبدیل شود، اینجا در ذهن بسیاری از افراد زنده است و نمونه هایی چون هند و پاكستان، اتیوپی و اریتره و كره شمالی و جنوبی را یادآور می شود.
روز 9 ژانویه سال 2011، زمانی است كه مردم جنوب سودان یكی از دو گزینه وحدت با شمال و یا جدایی جنوب را انتخاب می كنند؛ این همه پرسی بر اساس توافقنامه صلح فراگیر "نیواشا " كه در سال 2005 به امضا رسید، انجام می شود كه به دو دهه جنگ داخلی میان شمال و جنوب سودان پایان داد و تعداد قربانیان این جنگ بیش از 2 میلیون كشته و میلیون ها آواره بود.
برخی ها در واشنگتن هشدار داده اند كه دولت خارطوم و حكومت "عمر البشیر "، رئیس جمهور سودان، برای انجام این همه پرسی مانع تراشی كرده و یا نتایج آن را به رسمیت نمی شناسد، اما آنها در نهایت اطمینان دارند كه دولت البشیر با توجه به ندای عقل و موازنه قدرت، كوتاه می آید و دولت جدید را به رسمیت می شناسد.
در حالیكه دلایل زیادی درباره افت وضعیت امنیتی در جنوب سودان وجود داشته و نشانه هایی از عدم پایبندی به بندهای اصلی توافقنامه صلح فراگیر كه میان حزب كنگره ملی شمال سودان و جنبش آزادیبخش جنوب منعقد شده، دیده می شود، آمریكا معتقد است نقشی دارد كه باید به همراه جامعه بین المللی و سایر گروهها به آن عمل كند كه این امر به حمایت از آزادی اراده ساكنان جنوب سودان و ممانعت از درگیری مجدد میان شمال و جنوب سودان باز می گردد.
بسیاری از كارشناسان امور سودان و آفریقا معتقدند كه در سطح كشورهای موثر در پرونده سودان، فقط آمریكاست كه در هر دو گروه شمال و جنوب سودان می تواند نفوذ كند، بنا بر این باید روند همه پرسی را رهبری كرده و برغم همه موانع موجود و موانعی كه با نزدیك شدن به زمان همه پرسی ایجاد می شود، برای پایان یافتن همه پرسی در موعد مقرر 9 ژانویه 2011 تلاش كند.

نام و پرچم دولت جدید پس از جدایی

پرچم دولت جنوب سودان همان پرچم جنبش آزادیبخش خلق سودان است كه از 3 رنگ به شكل افقی و موازی تشكیل شده است؛ رنگ سیاه در بخش بالایی و نماد مردم جنوب سودان است، رنگ قرمز در وسط است تا به خون انقلاب آزادیبخش و آزادی اشاره كند، رنگ سبز نیز در پایین به زمین های سبز جنوب اشاره می كند، همچنین مثلث آبی نیز وجود دارد كه در میان آن یك ستاره طلایی است كه به ستاره "بیت لحم " كه سمبل تاریخی مسیحیت است، اشاره دارد.
برخی از كسانی كه انتظار دارند پس از همه پرسی ژانویه آینده دولت مستقلی تشكیل شود، به دنبال اسم جدیدی برای آن هستند؛ "سیمون انهولت "، كارشناس امور هویت ملی می گوید در نهایت یكی از دو اسم "جمهوری جنوب سودان " یا "جمهوری سودان نو " انتخاب خواهد شد.
اما به نظر می رسد كه مخالفت های زیادی درباره بودن نام سودان در نام دولت جدید وجود داشته باشد، زیرا سودان در حافظه سیاست جهانی، نامی نامطلوب است و آنچه كه از سودان در اذهان وجود دارد جنگ های داخلی طولانی، تراژدی دافور، فقر، فساد و افراط گرایی است.
"انهولت " معتقد است كه شمال سودان نام این كشور را از "سودان " به "شمال سودان " تغییر نمی دهد، بنابراین بهتر است كه اسم سودان از نام دولت جدید جنوب حذف شود.
در همین حال، برخی پیشنهاد داده اند كه دولت جدید با نام "دولت نیل " نامگذاری شود، اما نگرانیهایی درباره واكنش مصر درباره انتخاب این نام وجود دارد كه مانعی در انتخاب این نام محسوب می شود.

این گزارش در بخشی به روابط دیپلماتیك دولت جنوب اشاره كرده و می‌نویسد: دولت جنوب سودان در آمریكا و برخی كشورهای دیگر جهان هیئت نمایندگی دارد كه ماموریتی مشابه سفارتخانه های كشورهای دیگر در پایتخت آمریكا دارد؛ این هیئت از سفارت دولت سودان مستقل است.
مقر هیئت دولت جنوب سودان در مركز واشنگتن و در منطقه "دیپونت سیركل " در فاصله 30 متری دفتر فرهنگی مصر در واشنگتن قرار گرفته است.
پایگاه الكترونیكی هیئت دیپلماسی جنوب سودان یادآور می شود كه دولت جنوب از حمایت گسترده دولت آمریكا و تایید دو حزب دموكرات و جمهوری خواه قدردانی می كند، زیرا این حمایت ها موجب امضای توافقنامه صلح فراگیر در سال 2005 شد كه به دو دهه جنگ داخلی پایان داد.
این پایگاه می‌افزاید: هیئت جنوب سودان بر اساس ماده 46 قانون اساسی موقت دولت جنوب سودان، ماموریت خود را انجام می دهد، زیرا بر اساس این ماده قانون، دولت جنوب سودان با كشورهای دیگر و سازمانهای غیر دولتی كه برای دو طرف در زمینه تجارت، سرمایه گذاری، فرهنگی، ورزشی، وامها، كمك‌ها و اعتبارات، كمك های فنی و امور دیگر مربوط به توسعه همكاریها مفید باشد، رابطه ایجاد كرده و آن را حفظ می كند.
ریاست هیئت دولت جنوب بر عهده "ایزیكول لول جاتكاث " بوده و كادر این گروه شامل نایب رئیس ناظر بر امور مالی و اداری، مسئول امور كنگره و امور سیاسی و امور سازمان ملل، مسئول ناظر بر امور فرهنگی و كنسولی اتباع دولت جنوب سودان در آمریكا، مسئول ویژه امور پروتكل ها و روابط عمومی، مسئول نظارت بر امور اطلاعاتی و اسناد و تعدادی از كارمندان اداری است.
شیوه شكل گیری و اداره دفتر دولت جنوب سودان نیز تفاوتی زیادی با سفارت های كشورهای عربی و آفریقایی ندارد.

كمك‌های مالی دولت آمریكا به جنوب سودان

منابع خبری در رسانه ها اعلام كردند كه دولت "باراك اوباما "، رئیس جمهور آمریكا مانند دولت بوش علاوه بر تلاش های گسترده ای كه برای كمك به جدایی جنوب از دولت شمال سودان انجام می دهد، كمك های مالی زیادی به دولت جنوب ارائه می دهد.
در همین راستا روزنامه "واشنگتن تایمز " تاكید كرد: واشنگتن سالانه كمك‌های مالی به ارزش یك میلیارد دلار را به جنوب سودان می دهد و این مبلغ هنگفت برای ایجاد تاسیسات زیربنایی، آموزش نیروهای امنیتی و تشكیل ارتشی كه بتواند از منطقه حمایت كند، هزینه می شود.
"ازیكیل لول جاتكاث " تاكید كرد: واشنگتن به این دلیل این مبلغ را به جنوب می دهد كه به این دولت برای جدایی از شمال كمك كرده باشد.
این روزنامه به نقل از جاتكاث افزود: از جمله اهداف دولت آمریكا این است كه دولت جنوب سودان در سال 2011 بتواند یك دولت با ثبات باشد.
وی افزود: سال آینده برای آینده كشور سرنوشت ساز است و در سال 2010 می توانیم كشور را آباد كرده و یا آن را تخریب كنیم. ( اشاره به اینكه چنانچه مردم احساس كنند در این انتخابات نیرنگ و خیانت وجود دارد، انتخابات سرآغاز جنگ خواهد بود.)

آمریكا بزرگترین كشوری محسوب می‌شود كه كمك‌هایی را به سودان ارائه می دهد، زیرا از زمان امضای توافقنامه صلح در سال 2005 برای جلوگیری از هرگونه مانع تراشی در همه پرسی جنوب سودان، بیش از 6 میلیارد دلار به سودان كمك كرد.
كمك‌های آمریكا شامل همه بخش‌ها می شود و بر بازگشت 2 میلیون سودانی كه از خانه‌های خود در جنوب آواره شده بودند، برنامه های آژانس توسعه بین‌المللی در سودان برای تامین مواد غذایی ، بهبود خدمات بهداشتی، احترام به حقوق بشر، ثبات، اصلاحات اقتصادی، تامین آموزش و حمایت از روند صلح متمركز شده است.
همچنین برنامه‌های آژانس آمریكایی توسعه بین‌المللی بر تقویت برنامه‌های حاكمیت خوب، حمایت از اجرای بندهای توافقنامه صلح و توسعه نظام فراگیر برای تامین نیازهای اصلی ساكنان این كشور تمركز یافته است، زیرا جنوب سودان تا این لحظه هیچ یك از ساختارهای دولت را ندارد.
آژانس توسعه بین‌المللی برای اجرای طرح‌های مهمی كه در توافقنامه صلح درباره آنها توافق شده است از جمله سرشماری جمعیت در سال 2008، انتخابات آوریل سال 2010 و تداوم ارائه خدمات مشورتی برای اجرای همه‌پرسی سال 2011 برنامه‌ریزی كرده است.
باید به این مسئله توجه كرد كه آژانس توسعه بین‌المللی آمریكا بودجه بسیاری از برنامه‌هایی كه سازمانهای دولتی و غیردولتی غیرآمریكایی در زمینه ارائه كمك‌های بشردوستانه، آمورشی، بهداشتی و سیاسی در جنوب سودان انجام می‌دهند را تامین می‌كند.
بسیاری از سازمانهای كانادایی، انگلیسی، فرانسوی، بلژیكی، هلندی و نروژی بودجه‌ای از سوی دولت آمریكا به دست می‌آورند.

اهداف متنوع آمریكا در جنوب سودان

"اسكات گریشن "، فرستاده ویژه دولت آمریكا در سودان در جلسه پاسخ به كمیته آفریقا كه شاخه‌ای از كمیته روابط خارجی سنای آمریكاست، گفت: راهبردهای آمریكا در برابر سودان به تحقق 3 هدف اصلی می‌اندیشد كه در نجات جان مردم و تضمین صلح دائمی، اجرای بندهای صلح طولانی مدت و ممانعت از اینكه سودان به پایگاهی امن برای تروریست‌ها مبدل شود، تبلور یافته است.
وی تاكید كرد: عدم تحقق این اهداف ممكن است به مشكلات بیشتر، عدم ثبات منطقه‌ای یا ایجاد پایگاه امن جدیدی برای تروریست‌های بین‌المللی منجر شود.
این مقام آمریكایی افزود: آمریكا تعهدی آشكار و منافعی روشن برای هدایت تلاش‌های بین‌المللی كه به تحقق صلح در سودان می انجامد دارد.
در كنار موضع رسمی آمریكا، گروههای بسیاری در تصمیم گیری آمریكا درباره اوضاع جنوب سودان موثرند.
شركت‌های انرژی و معادن آمریكایی منافعی دارند و خواهان این هستند كه فرصتی را در این كشور كه دارای ثروت‌های زیرزمینی زیادی است، بدست آورند.
جنوب سودان نیز بیشترین ذخیره بهره‌برداری نشده از نفت را در آفریقا داراست و برغم آگاهی آمریكا از تلاش های چین، این كشور می خواهد در صورت امكان این منابع هنگفت را در اختیار گیرد.
جنوب سودان حدود 90 درصد از تولید و ذخیره نفت سودان را داراست و در حال حاضر روزانه معادل 490 هزار بشكه نفت در این منطقه تولید می شود كه بر طبق آمار ارائه شده توسط شركت بریتیش پترولیوم، پس از آنگولا و نیجریه، در مرتبه سوم تولید نفت در كشورهای آفریقایی جنوب صحراء قرار دارد.
بر اساس توافقنامه صلح فراگیر ، شمال و جنوب سودان درآمدهای نفتی كه از طریق بندر پور سودان به دریای سرخ صادر می شود را تقسیم می كنند.
چشم اندازهای مورد نظر آمریكا در جنوب سودان با نفوذ چین در این قاره دچار مشكل می شود؛ در همین رابطه، "باقان اموم "، دبیر كل جنبش آزادیبخش خلق سودان یادآور شد كه چین و روسیه تاكید كرده‌اند در صورت جدایی جنوب پس از همه پرسی سال 2011، از دولت جدید حمایت می‌كنند.
اموم كه ماه گذشته از آمریكا دیدن كرده بود به این نكته اشاره كرد كه در دو نشست خود در نیویورك با نمایندگان چین و روسیه در سازمان ملل، آنها تاكید كردند كه از دولت جدید حمایت خواهند كرد.
وی تصریح كرد: با نماینده دائم چین نشستی داشتیم و او تاكید كرد كه پكن از اجرای توافقنامه صلح و احترام به رای مردم جنوب سودان حتی اگر انتخاب گزینه جدایی و تشكیل یك دولت مستقل باشد، حمایت كرده و آن را به رسمیت می شناسد، نماینده روسیه در سازمان ملل نیز این امر را تایید كرد.
وی افزود: دولت جنوب سودان نیز به دولت چین تعهد می دهد كه منافع آنها در جنوب را حفظ كرده و در مقابل حمایت‌های چین و احترام به رای مردم جنوب، سرمایه‌گذاریهای آنها در جنوب سودان را حفظ كند.
اهداف دینی نیز وجود دارد كه كلیساها، سازمانهای دعوت به مسیحیت و اعضای محافظه كار كنگره آمریكا آن را دنبال می كنند؛ برغم ظاهر لائیك جامعه آمریكا، دین هنوز یكی از نیروهای سیاسی محرك آن در مسئله جنوب سودان و بویژه در مسائل مربوط به تماس با جهان عرب و كشورهای اسلامی است.
رهبران جریان نومحافظه كار دیانت گرا مانند كشیش "فرانكلین گراهام " كه به انتقاد از اسلام و مسلمانان شناخته می شود، تمایلات دینی خود را پنهان نمی كنند؛ وی سال گذشته در مقاله‌ای یادآور شد كه برای بازسازی صدها كلیسای جنوب سودان كه از سوی دولت سودان و برخی شبه نظامیان وابسته به آنها ویران شده بود، برنامه هایی دارد.
وی افزود: جنگی جدی علیه كلیسای مسیحیان در آفریقا وجود دارد و این جنگی است كه مسلمانان علیه مسیحیان در كشورهایی مانند اتیوپی و سودان آغاز كرده‌اند.
به نظر می‌رسد با توجه به حمایت جدی آمریكا و برخی دیگر از قدرت‌های بزرگ، جنوب سودان در همه پرسی سال 2011 به سوی انتخاب گزینه جدایی هدایت شود تا منافع كشورهای فوق‌الذكر تامین شود.

منبع:خبرگزاری فارس،تقریر واشنطتن
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: آمریكا ، جنوب سودان ، جنبش آزادی بخش خلق سودان ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 25 شهریور 1389 09:02 ق.ظ