تبلیغات
قاره اسرار - شگفتی های آفریقا
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

شگفتی های آفریقا

پنجشنبه 25 شهریور 1389 08:46 ق.ظ

نویسنده : حسین طاهری
ارسال شده در: اجتماعی ، هنری ،
آفریقا قاره عجیبی است. همه چیزش خاص است. فرهنگش، هنرش، آداب و رسوم و عقاید مردمش...

شاید قاره‌های دیگر هم همین‌طور باشند، هر كدام ویژگی‌هایی دارند كه با بقیه فرق می‌كند، اما به نظر می‌رسد شباهت‌های آفریقا با قاره‌های دیگر كمتر است و تفاوت‌هایش بیشتر.

این تفاوت‌ها باعث شده ما كمتر این قاره و مردمش را بشناسیم و همه چیزش به نظرمان عجیب باشد و در عین حال غریب؛ مثلاً همین چیزهایی كه در این صفحه می‌بینی.

اینها وسیله‌های معمولی هستند كه مردم جاهای مختلف آفریقا به‌طور روزمره از آنها استفاده می‌كنند، اما ما حتی نمی‌توانیم حدس بزنیم كه آنها چه چیزهایی هستند! باور نمی‌كنی؟ خودت امتحان كن. اول حدس بزن، بعد بخوان!


می‌دانم كه به‌راحتی نمی‌توانی حدس بزنی این وسیله برای چه كاری ساخته شده است. مردم «باگامویو»ی تانزانیا آن را از چوب‌هایی صاف ساخته‌اند، اما این چوب‌ها را طوری تراشیده‌اند كه بینشان یك لولا شكل بگیرد و دو قسمت آن بتوانند باز و بسته شوند. آنها قسمت‌های مختلف این وسیله را هم تزیین كرده‌اند: دایره‌های تو در تو و شكلی شبیه به برگ گیاه.

اما مربع‌ها و ضربدرهای وسط آنها فقط جنبه تزیینی ندارند. این مربع‌ها و ضربدرها به‌صورت برجسته تراشیده شده‌اند تا بتوانند نارگیل‌ها را خوب له كنند!

بله این وسیله برای خمیر كردن نارگیل است و تیغه فلزی دسته آن هم برای تراشیدن نارگیل له شده از سطح دو تخته ساخته شده. همان‌طور كه از تاریخی كه روی آن تراشیده شده پیداست، این وسیله را در قرن نوزدهم میلادی درست كرده‌اند.وقتی مردم اتیوپی این شیء زیبا را می‌ساختند، به این فكر نمی‌كردند كه در آن شیرینی بچینند و از مهمانانشان پذیرایی كنند؛ آنها به این فكر می‌كردند كه چه‌طور موقع خواب از خودشان پذیرایی كنند! هرچند برای ما كه به متكا یا بالش‌های نرم عادت كرده‌ایم، تصور داشتن یك خواب راحت با چنین متكایی غیر ممكن به‌نظر می‌رسد.


این یكی را دیگر اصلاً نمی‌توانی حدس بزنی كه چه چیزی است، مگر این‌كه اهل بافندگی و پارچه‌بافی دستی باشی! این وسیله چوبی تارگذران است؛ همان چیزی كه بافنده‌ها نخ پود را به آن می‌بندند و با گذراندنش از میان تارها، پارچه را می‌بافند.

به گزارش همشهری،مردم «سِنوفو» كه در ساحل عاج زندگی می‌كنند، به این تارگذران، «استاد پرندگان» می‌گویند، چون هم نوكش شبیه به پرنده‌هاست هم آن‌قدر باهوش است كه به بافنده‌ها در بافتن پارچه كمك می‌كند!می‌دانی مردم «مانگ‌بِتو»ی كنگو، این شیء سبدمانند را برای چه كاری بافته‌اند؟ برای زیرانداز، درِ ظرف یا قابلمه، یا برای گذاشتن روی سر...؟ حقیقت این است كه هیچ‌كدام اینها... این سبد بافته‌شده به عنوان بخشی از پوشش مردم این منطقه استفاده می‌شود.

شاید ما كه بیشتر چیزهای چرمی‌ای كه در زندگی‌مان دیده‌ایم كیف، كفش یا كُت بوده است، مشكل بتوانیم باور كنیم كه بشود یك سپر محكم را هم از چرم بسازند؛ و مشكل بتوانیم باور كنیم این شیء چرمی یك سپر است!

اما مردم «سوكوما» در تانزانیا این سپر را از چرمی ضخیم و محكم درست كرده‌اند، طوری كه صاحب آن را در برابر تیزترین نیزه‌ها هم محافظت می‌كند.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: شگفتی های آفریقا ، عجیب و غریب های آفریقا ، تانزانیا ، كنگو ، اتیوپی ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 25 شهریور 1389 09:06 ق.ظ