تبلیغات
قاره اسرار - جمال مبارك جانشین احتمالی پدر
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

جمال مبارك جانشین احتمالی پدر

شنبه 3 مهر 1389 01:36 ب.ظ

نویسنده : حسین طاهری
ارسال شده در: سیاسی ، شخصیت ها ،
"نیروهای اپوزیسیون مصر همگی در یك مورد با یكدیگر موافق هستند و آن اینكه نباید به جمال مبارك اجازه داده شود تا به عنوان رئیس‌جمهور مصر جانشین پدرش حسنی مبارك شود."


جمال فرزند حسنی مبارك و جانشین احتمالی وی
مجله "فارن پالیسی" طی تحلیلی درخصوص انتخابات ریاست جمهوری آتی در مصر آورده است: "در اعتراضات خیابانی گروه‌های اپوزیسیون در مصر معترضان خواستار عدم انتقال قدرت از پدر به پسر شدند. معترضان همچنین خواهان آن بودند كه مصر توسط حسنی مبارك تبدیل به یك جمهوری سلطنتی نشود.

در مقایسه با اصول دموكراتیك، به ارث بردن جایگاه پدر توسط جمال مبارك، امری مشمئز كننده است و دموكراسی واقعی گزینه‌ای بر روی میز در مصر نیست. واقعیت این است كه به جای یك رویای دموكراتیك،‌ ما با گزینه‌هایی نامطلوب مواجه هستیم: یك انتقال قدرت موروثی، ریاست جمهوری حسنی مبارك برای دوره ششم، انتقال قدرت
به یك "كله گنده" خشن مثل عمر سلیمان، رئیس سازمان اطلاعات و یا یك كودتای نظامی.

محمد البرادعی، مدیركل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی كه خود یك مصری است، چندی پیش خواستار اصلاحات سیاسی در مصر شد، اما تا به حال به نتیجه‌ای دست نیافته است. البرادعی هم‌اكنون به عنوان یكی از رهبران اپوزیسیون مصر و به كمك اخوان‌المسلمین در حال جمع‌آوری یك میلیون امضا برای تغییر روند سیاسی مصر است، اما تصور اینكه یك كشور فقط با امضا دموكراتیك شود، بسیار دشوار است. البرادعی همچنین از احزاب سیاسی مصر درخواست كرده انتخابات پارلمانی پیش رو را تحریم كنند، اما معلوم نیست وی با این روش به دنبال چه دستاوردی است.
از طرفی، حزب ملی حاكم متعلق به حسنی مبارك نیز ممكن است از این اقدام استقبال كند، زیرا خواهان برگزاری انتخاباتی آرام و به دور از دردسر اپوزیسیون است.به نوشته این روزنامه اگر یك انقلاب دموكراتیك نامحتمل باشد، یك كودتای نظامی در مصر نیز بعید به نظر می‌رسد. نیروهای مسلح مصر به مبارك و پسرش وفادارند و آنقدر محافظه‌كارند كه تمایلی برای سرنگونی نظام سیاسی موجود ندارند. همچنین به نظر نمی‌رسد كه عمر سلیمان نیز قدرت را در دست بگیرد، زیرا اگر حسنی مبارك تصمیم داشت وی را جانشین خود كند، مدت‌ها قبل، وی را معاون رئیس‌جمهور می‌كرد. بنابراین واقعا دو گزینه باقی می‌ماند: جمال یا پدرش.


عمر سلیمان دیگر نامزد احتمالی برای تصدی كرسی ریاست جمهوری مصر پس از مبارك

حسنی مبارك 82 ساله كه بیمار نیز است، می‌تواند با شركت در انتخابات ریاست جمهوری، برای بار ششم پیروز شود، اما وضعیت جسمانی‌اش اجازه این كار را به او نمی‌دهد.

اگر جمال مبارك در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، وی اولین رهبری خواهد بود كه از طریق انتخابات "رقابتی" قدرت را در دست گرفته است. البته هیچ كس در غیر آزاد بودن و غیرعادلانه بودن این انتخابات شك ندارد اما به هر حال در آن تعدادی كاندیدا در مقابل رئیس‌جمهور می‌ایستند. تنها از سال 84 این امر برای مردم مصر امكان‌پذیر شد تا در انتخابات ریاست جمهوری شركت كنند كه چندین كاندیدا حضور داشتند.
 در همین راستاپایگاه خبری میدل ایست آنلاین در مطلبی با عنوان"جمال مبارک رویای فقرا یا کابوس آنان" نوشت، جمال مبارک هیچگاه غمخوار شهروندان مصرنبود زیرا در محیطی بزرگ نشد که هموطنانش در آن زندگی می کنند.

عادل الجوهری نویسنده این مطلب، می افزاید، به نظر می رسد حسنی مبارک رییس جمهوری مصر برای تحقق سرکشی های سیاسی فرزندش جمال، حد و مرزی قرار نداده است تا این فرد تنها به این علت که فرزند حاکم مصر است، حکومت را حق طبیعی خود بداند. از نگاه جمال مبارک، سمت ریاست جمهوری مثل میراث های طبیعی دیگری است که با مرگ پدر به فرزند منتقل می شود، میراثی از نوع تعداد زیادی از مشاغل که از پدران به پسران می رسد؛ با این تفاوت که میراث حسنی مبارک برای پسر، سمتی سیاسی است و با همه مشاغل گذشته متفاوت است. آنچه موروثی شدن حکومت در مصر را با شگفتی روبرو می کند همخوانی کامل انتقال قدرت با انتقال مشاغل دیگر از پدران به پسران است.

اما حزب حاکم با رد تلاشهایش برای موروثی کردن حاکمیت، در پی ترویج این مسئله است که جمال مبارک تنها با روش انتخابی رییس جمهور خواهد شد اما بدون شک این گفتار، همان کلمه حقی است که از آن باطل اراده می شود. در مصر امروز نه تنها کسی نمی تواند بدون اتکا به حزب حاکم نامزد انتخابات شود بلکه کلمه انتخابات در این کشور مترادف با تقلب، فریب و ترور معنوی رقیب و حتی در صورت لزوم ترور فیزیکی رقیب است.
 اگر غیر از این باشد باید این سئوال را مطرح کرد که چگونه است در چنین شرایطی تمامی مراکز امنیتی و اطلاعاتی با تمام قدرت تنها در پشت جمال مبارک جمع شده اند؟ آیا به راستی بر اساس تبلیغات حزب حاکم، جمال مبارک رویای فقرای کشور است؟ همیشه اشخاصی که تافته جدا بافته از شهروندان کشور خویشند نمی توانند رویای ملت خود از جمله قشر فقیر مردم باشند ، زیرا این افراد نه چیزی از فقر گسترده در کشور می دانند نه چیزی از درد و رنج فراوان ملت ستمدیده، در حالی که دامنه فقر شدید در مناطق روستایی مصر به بیش از چهل درصد ساکنان می رسد.جمال مبارك و پدرش حامیان چندانی میان مردم ندارند.

 از نگاه فقرا نیز جمال مبارک کسی جز حامی بازرگانان و تجار کشور و عاملی برای تقویت شکاف طبقاتی در مصر نیست در نتیجه انتخاب شعار " جمال رویای فقرا" تنها به بازی گرفتن افکار عمومی جامعه است ضمن اینکه طرح چنین شعاری برخواسته از اندیشه هایی است که افکار عمومی را کودن می دانند اما به نظر می رسد جامعه امروز مصر بیدارتر از آن باشد که این اندیشه ها بتوانند با چنین شعارهایی بهره برداری سیاسی کنند.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: جمال مبارك ، حسنی مبارك ، عمر سلیمان ، انتخابات ریاست جمهوری مصر ،
آخرین ویرایش: شنبه 3 مهر 1389 01:56 ب.ظ