تبلیغات
قاره اسرار - با مبارک عبری صحبت کنید شاید بفهمد!!!
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

با مبارک عبری صحبت کنید شاید بفهمد!!!

سه شنبه 19 بهمن 1389 08:55 ق.ظ

نویسنده : حسین طاهری
مردم مصر با وجود آنکه در یکی از دشوارترین و سرنوشت ساز ترین مراحل تاریخ کشورشان قرار دارند، روحیه طنزپردازی خود را از دست نداده، و در شعارهای خود ضد نظام مبارک، بذله گویی را فراموش نکرده اند.
در میدان التحریر که کانون اعتراضات سراسری مصر به شمار می رود ، تظاهر کنندگان برای رساندن پیام خود لطیفه هایی ساخته و آنها را در اینترنت منتشر کرده و یا بر روی پلاکاردها نوشته اند.


در این میان یکی از شعارهای جالب، پلاکاردی بود که یکی از تظاهرکنندگان در واکنش به بی توجهی مبارک به خواست مردم برای کناره گیری از قدرت، روی آن نوشته بود: " با او به زبان عبری صحبت کنید ، شاید بفهمد ".

همچنین در پلاکاردی تصویری، عکس یک کشتی و یک هواپیما کشیده شده، و از مبارک خواسته شده است برای رفتن یکی از این دو وسیله را برگزیند.

یک جوان هم پلاکاردی را حمل می کرد که روی آن خطاب به مبارک نوشته بود : "برو دیگر، دستم خسته شد ".

در یکی از پلاکاردها به منظور انتقاد از پافشاری مبارک در باقی ماندن در قدرت و درک نکردن پیام مردم ، با زبانی طنز برای مبارک توضیح داده است که " برو ، یعنی حرکت کن و برو ".

یک تظاهر کننده دیگر هم روی یک پلاکارد نوشته بود: از راست به چپ بخوان " مبارک برو " و توضیح داده شده است که این درخواست را از چپ به راست هم می توانی بخوانی ، یعنی " برو مبارک ! "

تظاهر کننده دیگری بر روی کاپشن خود کناره گیری مبارک را با جمله ای طنز آمیز درخواست کرده و نوشته بود: " من برای این درخواست از کاپشنم گذشتم ".

در این میان برخی از تظاهر کنندگان نام برخی از فیلم های کمدی مصری را برای پلاکاردهای خود برگزیده و با دستکاری برخی نام ها ، منظور خود را بیان کرده بودند. یکی از تظاهر کنندگان با به کار گیری نام فیلمی از احمد مکی ، خطاب به مبارک نوشته بود : پرواز کن !.

در این میان پایگاه های اینرنتی نیز عرصه لطیفه های سیاسی ضد مبارک شده است. در یکی از این لطیفه ها می خوانیم " مبارک با تهدید به خودسوزی ، تغییر ملت را خواستار شد " یا " مبارک از سازمان هواپیمایی مصر خواست زمینه سفر 80 میلیون مصری را فراهم کند ".

همچنین در یکی از این لطیفه ها تحت عنوان خبر فوری نیز آمده است: مبارک در برنامه ای رادیویی ترانه "با تو دشمنی می کنم اما رهایت نمی کنم " را به ملت مصر تقدیم کرد.

برخی دیگر از لطیفه ها درخواست کناره گیری مبارک را به حوادث تونس که به براندازی زین العابدین بن علی منجر شد ، ارتباط می دهند.

در یکی از این لطیفه ها آمده است: مردی می پرسد: اگر ما بازی را ببریم و حکومت را براندازیم ، مرحله بعدی چه خواهد بود ؟ دیگری جواب می دهد: آن وقت ما در فینال در برابر تونس بازی خواهیم کرد.

یکی از جالب ترین برنامه های تظاهر کنندگان میدان التحریر نیز ورزش صبح گاهی با شعار " اسقط .. ارحل " است که معنی آن " سرنگون باشی و برو " خطاب به مبارک است.

العالمدیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: حسنی مبارک ، عبری ، طنز ، انقلاب مصر ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 19 بهمن 1389 09:05 ق.ظ