تبلیغات
قاره اسرار - استعمار در آفریقا
نیم نگاهی به قاره اسرار آمیز آفریقا

استعمار در آفریقا

پنجشنبه 16 اردیبهشت 1389 11:51 ق.ظ

نویسنده : حسین طاهری
ارسال شده در: سیاسی ، تاریخی ،

شاید در اذهان بسیاری، قاره آفریقا مترادف محل جنگ و نزاع بین قبائل و گروه ها  و یا كشورها با یكدیگر باشد. تلویزیون، رادیو، روزنامه ها، كانال های ماهواره ای،پایگاه های خبری اینترنتی تقریبا همه روزه اخباری از درگیری در آفریقا به سایر جهان مخابره می كنند.‌

هر چند كه در طول سال های اخیر با تلاش های سازمان وحدت آفریقا و پس از آن اتحادیه آفریقا در راستای جلوگیری از بروز تنش و درگیری، اندكی از حجم منازعات در این قاره كاسته شد اما باید اعتراف كرد كه جنگ همچنان آینده این قاره را تهدید می كند.

این منازعات می تواند دلایل عمده ای داشته باشد كه ما در این جا سعی می كنیم به نقش استعمار در درگیری های آفریقا بپردازیم.

«توماس پاكنهام» در كتاب خود با عنوان «تهاجم استعماری بر افریقا» كه در سال 1991 منتشر شد می نویسد: تقسیم قاره آفریقا در كنفرانس برلین 1885-1884میلادی بین قدرت های استعمارگر اروپایی نقطه مهمی در روندهای سیاسی و اجتماعی آفریقا در دوران های بعدی به شمار می رود.

مرزهای استعماری كه استعمارگران اروپایی بین خود ترسیم كردند، بر اساس منافع آنها بود و به  افریقاییان توجهی نداشت. مرزهای برجای مانده از دوران استعمار منجر به تقسیم گروه های نژادی بین دو كشور یا چند كشور شد. همچنین از طرف دیگر این تقسیمات برخی از گروه های نژادی را كه تاریخ آنها پر از درگیری و دشمنی با یكدیگر بود، درون مرزهای واحدی قرار داد و این باعث افزایش شدت منازعات نژادی در بسیاری از مناطق آفریقا شد.

در دوران پس از استقلال، قاره آفریقا شاهد درگیری های مرزی شدیدی بوده است كه شاید مهمترین آنها جنگ های شاخ آفریقا بین سومالی و اتیوپی بین سال های 1977-1978 م و یا جنگ مراكش علیه جبهه پولیساریو و یا جنگ لیبی و چاد در سال های 1973-1988 م  و یا درگیری ارتیره و اتیوپی باشد.

یكی از اقدامات استعمار در دوران استیلا بر آفریقا تحریك حس نژادی مردم آفریقا بود و همواره بر اختلافات بین گروه های نژادی دامن زده می شد بدون آنكه بر وجوه تشابه و قرابت تاكیدی شود. هدف استعمار از این كار انحراف توجهات آفریقاییان از فعالیت های استعمارگران در این قاره بود.

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: استعمار در آفریقا ، منازعات ، درگیری قبایل ،
آخرین ویرایش: - -